Rancangan Pelajaran Harian
Bahasa Malaysia Tahun Dua
Tahun : 2 Merah
Tarikh
: 10 Ogos 2012
Bilangan Murid : 20 Orang
Tajuk : Haiwan
Masa : 60 Minit
Objektif : Di akhir pengajaran dan
pembelajaran murid-murid dapat :
1.3.2 Menyatakan
lima ciri-ciri haiwan
2.4.3 Membaca
teks dengan sebutan dan intonasi yang betul.
3.3.4
Menulis lima ayat tunggal berdasarkan teks.
Fokus Utama :
Standard
Kandungan
2.4 Membaca kuat teks frosa dengan sebutan
dan intonasi yang betul
serta memahami teks yang
dibaca.
Aras 1 (i) Membaca teks frosa dengan sebutan
dan intonasi yang betul.
Fokus Sampingan :
Standard
Pembelajaran
3.3 Membina dan menulis perkataan dan ayat
tunggal.
Aras 2 (i) Melengkapkan ayat dengan perkataan
yang sesuai.
Kemahiran Bahasa : Mendengar, membaca dan
menulis
Sistem Bahasa : Liar, berlari, melompat,
beranak
Ilmu : Sains, Pendidikan Islam
Nilai : Kasih sayang, bertanggungjawab,
menghargai, kerjasama, bersyukur
Kemahiran Bernilai Tambah ( KBT )
Kemahiran Berfikir :
Menciri, meramal, membuat inferens, mengkategori, menjana
idea, dan menerangkan sebab.
Kemahiran Belajar :
Mengumpul, memproses, mencatat, melaporkan maklumat.
Kecerdasan Pelbagai :
Kontekstual, interpersonal, verval-linguistik, emosi.
Pengetahuan Sedia Ada
: Murid pernah melihat haiwan dan membina ayat tunggal.
Bahan Bantu Mengajar
: Komputer, sambungan internet, paparan blog, audio bunyi
haiwan.
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran
dan Pembelajaran
|
Catatan
|
Bercerita
mengenai haiwan:
·
Cuba dengar bunyi ini.
·
Cuba teka bunyi apakah ini?
·
Namakan haiwan yang kamu dengar tadi.
|
Set Induksi ( 5
minit )
·
Murid diperdengarkan bunyi-bunyi haiwan.
·
Murid bercerita dan melakonkan bunyi
berdasarkan bunyi haiwan tadi.
·
Guru menjelaskan tajuk pelajaran pada hari
tersebut.
|
KB
: menghubung kait, menciri.
BCB
: Mendengar dengan aktif.
BBM
: Audio bunyi haiwan.
|
·
Cuba fikirkan bagaimana haiwan ini hidup?
·
Membaca teks yang disediakan.
|
Langkah 1 ( 15 minit
)
·
Bersoaljawab dengan murid di mana
haiwan-haiwan tersebut hidup.
·
Guru minta murid mengelik pautan yang telah
disediakan.
·
Murid diminta membaca teks dengan kuat,
jelas dan intonasi yang betul.
·
Guru merumuskan pencapaian bacaan murid.
|
KB
: Mencirikan
BCB
: Mendengar aktif, Memproses maklumat
KP
: Verval-linguistik, interpersonal, emosi.
Nilai
: Keberanian, Kasih Sayang, Kerjasama.
|
Murid
:
Menyatakan
ciri-ciri haiwan berdasarkan petikan
|
Langkah 2 ( 15
minit )
·
Murid diarah duduk dalam kumpulan yang
telah ditetapkan.
·
Guru meminta murid mengelik pautan yang
telah disediakan mengikut kumpulan.
·
Murid diminta meneliti petikan kumpulan
masing-masing.
·
Murid diminta mencirikan haiwan yang
terdapat di dalam petikan tersebut.
|
KB
: Meramal dan membuat inferens
BCB
: Mendengar aktif, memproses maklumat.
Nilai
: Kasih sayang , kerjasama,emosi.
|
Murid
:
Membentangkan
hasil dapatan.
|
Langkah 3 ( 10
minit )
·
Murid diminta melaporkan hasil dapatan
mereka di dalam borang yang disediakan di kertas dan di skrin.
·
Guru dan murid membuat rumusan mengenai
ciri-ciri haiwan.
|
KP
: Verval-linguistik, interpersonal, emosi,
BCB
: Menyampaikan maklumat.
Nilai
: Keyakinan, bersyukur.
BBM
: Komputer
|
Murid
:
Menciri
haiwan
Habitat
haiwan
Makanan
haiwan
Mengakses
internet untuk maklumat tambahan mengenai haiwan.
|
Langkah 4 ( 15 minit )
·
Murid masih dalam kumpulan masing-masing
dan diminta memilih teks dan gambar haiwan yang ditunjukkan.
·
Murid diminta mengenalpasti ayat tunggal
dari teks tersebut.
·
Murid diminta membacakan ayat-ayat
tersebut.
·
Murid diminta melengkapkan ayat yang
disediakan.
·
Guru merumuskan pencapaian murid.
|
KB
: menjana idea, menerangkan sebab.
BCB
: mengumpul dan memproses maklumat
KP
: Verval-linguistik, interpersonal.
Nilai
: kasih sayang, hormat, kerjasama, bersyukur, tanggungjawab.
BBM
: Komputer, internet
|
Penutup
kognitif : membuat rumusan isi pelajaran
Penutup
Sosial : memberi pujian dan motivasi
|
Penutup (5 minit)
·
Guru menyoal murid tentang perkara yang
telah dipelajari.
·
Guru memberi dorongan kepada murid supaya
perbaiki bacaan dan mencari maklumat tambahan melalui internet.
·
Guru meminta murid mengklik video yang
disediakan dan menyanyi bersama-sama.
|
Nilai
: kasih sayang, menghargai, motivasi
|
No comments:
Post a Comment